Głównym zadaniem etykiet energetycznych jest podanie informacji dotyczących produktu. Stąd też posiadają one konkretne cechy wspólne, które pozwalają na uzyskanie jak największej ilości informacji ważnych dla danego typu produktu. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi dla etykiet energetycznych na etykietach znaleźć można:
Nazwa dostawcy lub znak towarowy;
Identyfikator modelu produktu;
Skala klas efektywności energetycznej;
Klasa efektywności energetycznej danego modelu;
Zużycie energii w kWh;
Kod QR przekierowujący do bazy EPREL gdzie uzyskać można dodatkowe informacje o produkcie;
Numer rozporządzenia do którego odnosi się etykieta
Piktogramy pozwalające szybko uzyskać najważniejsze informacje o produkcie.
Przyjrzyjmy się dwóm najważniejszym zmianom:
1. Nowe etykiety energetyczne są bardziej zrozumiałe i intuicyjne
Wcześniejsze etykietowanie obejmowało klasy A +, A ++, A +++, co oznacza, że konsumenci mogli kupić urządzenie A +, nie zdając sobie sprawy, że nie jest najbardziej energooszczędne. Teraz etykiety wahają się po prostu od A do G, gdzie A to najwyższa ocena, a G najniższa. W konsekwencji zachęcić ma to do innowacji, gdyż uzyskanie oceny A jest obecnie znacznie trudniejsze niż było wcześniej.
2. Istnieje wyraźny nacisk na eko projektowanie zgodne ze zrównoważoną przyszłością
Dzięki nowym przepisom projekt staje się kluczowym elementem przyjazności dla środowiska i efektywności energetycznej. Wymogi dotyczące ekoprojektu odnoszą się teraz konkretnie do tworzenia bardziej zrównoważonych produktów i cech konstrukcyjnych jako elementu efektywności energetycznej, oprócz estetycznego piękna.
W ramach wymogów dotyczących eko projektu wprowadzane są również nowe przepisy dotyczące części zamiennych. Dostępność części zamiennych oraz łatwość naprawy i wymiany dla konsumentów są częścią procesu oceny. Łatwo dostępne informacje o konserwacji to kolejny wymóg, który stawia zrównoważony rozwój, jakość i projekt na czele nowych etykiet.
Krótko mówiąc, ta zmiana w przepisach dotyczących energii jest ogromnym krokiem naprzód dla branży i dla Grundiga, ponieważ estetyczne piękno i zrównoważony rozwój stawiamy na pierwszym miejscu wśród naszych priorytetów. Wraz ze zmianami urządzenia, które w większym stopniu koncentrują się na zrównoważonym rozwoju, zostaną nagrodzone etykietami energetycznymi, zachęcając marki do wprowadzania innowacji i zmierzania w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości